Uspješno je relizovana 23. Međunarodna izložba ideja, inovacija i stvaralaštva "INOST MLADIH 2021" , koju su organizovali Savez inovatora Republike Srpske i Udruženje inovatora grada Banja Luka. Izložba je održana u Domu omladine u Banjoj Luci, od 17 do 19. novembra 2021. godine.
Na izložbi je izloženo 183 eksponata učenika osnovnih i srednjih škola, studenata, inovatora i organizacija iz: Republike Srpske, Federacije Bosne i Hercegovine, Srbije, Rusije, Slovenije, Ukrajine, Poljske, Rumunije, Kube, Makedonije i Tajvana.
Glavni pokrovitelji izložbe bili su Vlada Republike Srpske i Grad Banja Luka.
Za uspjepno učešće na izložbi dodjeljeno je oko 120 priznanja.
"Razvijajući i podstičući inovatorstvo i kreativno stvaralaštvo, stvaraju se brojne prilike, kako za mlade inovatore, pojedince, tako i osnaživanje privrede bazirane na inovacijama. Inovatorstvo i stvaralaštvo je univerzalni princip rada koji olakšava i ubrzava brojne aktivnosti, a Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske podstiče inovatore putem različitih programa podrške, a jedan od takvih projekata je i Inost mladih" poručio je Miodrag Peranović, pomoćnik Ministra za naučno-tehnološki razvoj, koji je zvanično otvorio izložbu.
"Biti domaćin brojnih inovatora iz zemlje, regiona i svijeta je izuzetna čast, a Inost mladih je značajan projekat zahvaljujući kojem se dobrim dijelom iniciraju i osnažuju inovatorski i preduzetničke kompetencije, kako naših Banjalučana, tako i mnogo šire. Banja Luka je kroz vijekove bila grad inovacija, a mi u Gradu podržavamo inovatorstvo i stvaralaštvo svih naših stanovnika, od osnovaca, srednjoškolaca, studenata, preko pojedinaca i kompanija različitih veličina i djelatnosti", poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.
"Izražavamo veliko zadovoljstvo i zahvalnost svim učesnicima, mentorima i pokroviteljima što smo i ove godine uspješno organizovali najveću izložbu inovacija i eksponata, uprkos brojnim nedaćama koje je pred nas postavio KOVID 19. Posjetioci će imati priliku da putem video bima pogledaju kratak snimak inovacija kao i putem QR koda sa svojih mobilnih uređaja, a sve u skladu sa epidemiološkom situacijom. Međunarodni stručni žiri će putem online forme vršiti komunikaciju sa izlagačima, kako bi ocjenili najbolje inovacije”, poručio je Milenko Danilović, zamjenik predsjednika Saveza inovatora Republike Srpske.
U toku izložbe, 18.11.2021. godine, u prostorijama Područne Privredne komore u Banjoj Luci održan je i Okrugli sto na temu: "Inovacije u obrazovanju", na kojem su učestvovali eksperti iz oblasti obrazovanja, obrazovnih institucija i srodnih organizacija iz zemlje i regiona. Okrugli sto je uspješno realizovan uživo, u skladu sa epidemiološkom situacijom i u online formatu.
SPISAK DODJELjENIH PRIZNANjA NA 23. MEĐUNARODNOJ IZLOŽBI "INOST MLADIH 2021"
Međunarodni žiri u sastavu:
- Prof. dr Milan Đudurović, predsjednik (Savez inovatora RS)
- Milenko Danilović, dipl. inž, zamjenik (Savez inovatora RS)
- Dragoljub Bojanić, dipl. inž. (Banjalučki velesajam)
- Mirko Mitić (Moskovski Salon "Arhimed")
- Vaso Stanjević, dipl. inž. (Udrženje inovatora grada Banja Luka)
- Makrin Živa, dipl. inž. (Udruženje inovatora regije Bijeljina) - automatika
- Slavko Elijaš, dipl. inž. (Udruženje pronalazača Prijedor) - automatika
- Ilija Matjaš, dipl. inž. (Udruženje pronalazača Prijedor) - automatika
- Željko Grbić, dipl. inž. (Udruženje inovatora grada Banja Luka) - informatika
- Mile Čanković, dipl. inž. (Privredna komora RS) - informatika
- Dragan Rašeta, dipl. inž. , Banja Luka- informatika
- Mr Nenad Ćurlić. akademski slikar-vajar (UIGBL) - likovni radovi i dizajn
- Željka Paić (Studio Željka Paić), akd. slikar i dipl.inž.arh.- dizajn i likovni radovi
- Sanja Ćurlić, akademski slikar, Banja Luka - likovni radovi i dizajn
- Sandra Radomirović, dipl. inž. arh. (UIGBL) - radovi iz građ., i arhitekture.
- Erdovan Katan, novinar (Banja Luka) - multimedijalne prezentacije
- Jelena Vujasinović (UIGBL) - multimedijalne prezentacije
- Slobodan Rašić, prof. fot. (UIGBL) - multimedijalne prezentacije.
je pregledao 183 rada od 257 autora, i na osnovu postojećih kriterijuma dodijelio je ukupno 120 priznanja i to: 100 plaketa (54 zlatnih, 31 srebrnih i 15 bronzanih) i 21 posebnih priznanja. Žiri je proglasio i dodjelio sljedeća priznanja:
PRIZNANjA ZA ODRASLE UČESNIKE:
Priznanja:
- Priznanje - NAJBOLjI UČESNIK - GOST - Akademija tehničkih strukovnih studija, Beograd, Srbija
- Priznanje sa zlatnom plaketom za uspješnu realizaciju izložbe "70. god. Kompanije "Rudi Čajavec"", Slobodan Rašić, Banja Luka
- Priznanje za doprinos u realizaciji izložbe INOST MLADIH 2021 - Dom Omladine Banja Luka
- Priznanje za doprinos u realizaciji izložbe INOST MLADIH 2021 - Grad Banja Luka
- Priznanje za doprinos u realizaciji izložbe INOST MLADIH 2021 - Ministarstvo za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske
Zlatne plakete:
- "Servis hitnih službi", Luka Šćekić, Banja Luka
- "Pitts (funkcionalni model aviona)", Mihajlo Opačić, Banja Luka
- "Blutut zvučnik - JOMI" Nemanja Stajković, Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd
- "Lampa Selena" i "Torba za električni trotinet Eko bag", Tijana Stamatović, Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd
- "SilentiON", Nevena Radosavljević, Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd
- "Ofisna stolica", Srećko Pisnik i Jurij Semjonovič, Ruska Federacija
- "Prevencija sindroma karpalnog tunela" i "Anti stress regilato", Pisnik Srećko, Republika Slovenija
- "Kvantno magnetna piramida", Ioan Davidoni, Republika Rumunija
- "Opruga za poboljšanje dinamičkog ispitivanja šipa", Institut za ispitivanje materijala IMS Beograd, Republika Srbija
- "Novi postipak sinteze amino i epoksi derivata taninske kiseline i lignina za proizvodnju epoksilnih smola na bioobnovljivoj osnovi", Aleksandar Marinković, Natalija Čutović, Mina Popović, Aleksandar Jovanović, Marija Vukasović, Jelena Rusmirović i Petar Batinić, Tehnološko-metarluški fakultet, Univerzitet u Beogradu, Republika Srbija
- "Automatic feederer for feeding domestic and wild animals in free breeding", Aqua crystal d.o.o. Beograd, Republika Srbija
- "Obligovit Q10 kapsule", B. Grujić, A. Janjić i S. Božović, Galenika, Republika Srbija
- "Abc TUTORIJALI programski jezici C i C++", Željko Grbić i Marina Marinković, Banja Luka
- "Škola po mjeri djeteta", Sanja Marković, Pale
- "Modularni nosač tablice" i "Bežični temperaturni dojavljivač", Željko Đorđić, Cod electric Bijeljina
- "Pos terminal na harmonici", Željko Đakić, Banja Luka
- "Zeodent- zeolitna pasta za pranje zuba", Slavko Crnić, Banja Luka
- "Mama za pet krema protiv bora", Natalija Todorović, Banja Luka
- "Samouslužni aparat za kikiriki", Nebojša Zimonja, Banja Luka
- "Pomoć pisanju", Aleksandar Pajkanović, Banja Luka
- "Mast od linofiniliziranog srijemuša", Jelena Pušac Broćilović i Aničić Dubravka, Banja Luka
- "Štednjak za zimnicu", Jože Benković, Banja Luka
- "Oj jabuko", Milica Čvokić, Studio Animatika, Banja Luka
Srebrne plakete:
- "Tunel za dezinfekciju" i "Pametni plastenik", Luka Ždrale, Elektrotehnički fakultet u Istočnom Sarajevu
- "Automatski pametni sistem", Vladan Đurđević i Vanja Đurđević, Ergon Derventa
- "Opti pad - uređaj", Katarina Marković, Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd
- "Tetris evolution - redizajn tetrisa", Sava Ristić, Akademija tehničkih strukovnih studija Beograd
- "Ispitivanje elektroenergetskih postrojenja smart opremom", Fahrudin Kuduzović, Federacija BiH
- "STEAM pristup i upotreba ChatBota u nastavi", Željka Damjanović i Tijana Paunović, Doboj
- "Numerička šema stepena prenosa za bicikle", Dušan Savić, Rudo
PRIZNANjA ZA SREDNjE ŠKOLE:
Najbolja srednja škola - Automatika:
- JU Elektrotehnička škola "Nikola Tesla" Banja Luka
Najbolja srednja škola - Iformatika:
- JU "Gimnazija" Banja Luka
Najbolja srednja škola - Ostale teme:
- Tehnološka škola Banja Luka
Najbolji mentor:
- Makrin Živa, Tehnička škola "Mihajlo Pupin", Bjeljina
- Sandra Kajganić, Tehnička škola Banja Luka
- Slavko Maksimović, Tehnička škola Banja Luka
- Tijana Paunović, Ekonomska škola Doboj
- Sanja Cvijić Vučković, JU Građevinska škola Banja Luka
- Gospava Krstović Serafim, Tehnološka škola Banja Luka
- Dunja Ilić, Gimnazija Banja Luka
Najbolji učenički rad sa zlatnom plaketom - automatika:
- "TENK T-MGŠT2", Marko Glišić, Nemanja Gajić i Luka Malkić, JU Tehnička škola Banja Luka, mentori Sandra Kajganić i Slavko Maksimović
Najbolji učenički rad sa zlatnom plaketom - informatika:
- "QC Tutorial", Luka Nedimović, JU Gimnazija "Petar Kočić" Novi Grad, mentor Saša Ličina
Najbolji učenički rad - multimedia:
- "Eksperiment iz fizike od štapa i kanapa", Ivana Dugonjić, Ena Đurić, Katarina Borković, Una Salčin, Aljoša Ćosić, Milan Brajić, Mia Selena Lerch, Matea Račić, Zoran Stojnić, Tijana Pejić i Kristina Vukelić, Opća Gimnazija Katoličkog školskog centra Banja Luka
Najbolji učenički rad - likovni radovi:
- "Likovno grafičko rješenje plakata", Anastazija Miljević, JU Tehnološka škola Banja Luka, mentor Gospava Krstović Serafim
Zlatne plakete:
- "U šetnji gradom", Bogdana Mitić, JU Politehnička škola Banja Luka
- "Coffee Express - android aplikacija", Matija Mirković, Nikola Vujković i Sava Malinović, JU Gimnazija Banja Luka
- "Banja Luka na Kočićevom putu", Ana Babić, Nikolina Bardak i Vid Bezer, JU Gimnazija Banja Luka
- "Vodič za učenike IT-a", Ivana Durmić i Zoran Mašić, JU SŠC "Milutin Milanković", Milići
- "Projekat: Život i budućnost", Milica Višić i Teodora Ratković, JU Građevinska škola Banja Luka
- "Katalog društvenih objekata u Banja Luci", Milica Palačković, JU Građevinska škola Banja Luka
- "Foods.ba", Andrej Vujić, JU SŠC "Jovan Cvijić" Modriča
- "Pametna kaciga za trotinet, biciklo i skuter", Nađa Popović, JU Elektrotehnička škola Prijedor
- "Homeprofi CNC" Mirko Keča, JU ETŠ "Nikola Tesla" Banja Luka
- "Pametno ogledalo", Marko Jovanović, JU Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina
- "Portret Marije Kiri, Stefan Vračević, JU Tehnološka škola Banja Luka
- "Fotografija Maska" Vedran Škiljan, JU Tehnološka škola Banja Luka
- "3D autic gimnazomobil", Leo Petrović, Luka Merdžo i Ana Rozić, Gimnazija Mostar
- "Kompjuterske grafike", Emilija Kozjan, Srednja škola za dizajn "Bogdan Šuput" N. Sad
Srebrne plakete:
- "VandeGraff-ov generator", Vuka Galić i Jovan Stojanović, JU Gimnazija Banja Luka
- "Aktuelni trend" Ivana Josić, JU Politehnička škola Banja Luka
- "Usamljeno drvo", Mihajlo Miskin, Milica Maličević i Andrea Josipović, JU Gimnazija Banja Luka
- "Grabljivac tananih krila - POSLEDNjI LET", Danica Savić i Irina Gajić, JU Gimnazija Banja Luka
- "MedDiary", Petar Katić, JU Gimanzija Banja Luka
- "Idemo na Mars", Tisa Beleslin, Marija Romčević i Vasilije Jandrić, JU Građevinska škola Banja Luka
- "Pametna raskrsnica (semafor)", Šušnjar Sofija i Mršić Luka, JU Elektrotehnička škola Prijedor
- "Kriptovalute", Ana Kurtinović, JU Ekonomska škola Doboj
- "RTTBAMS - sistem za praćenje anomalija bankarskih transakcija u realnom vremenu", Katarina Šolaja, Jelena Savić i Ana Kurtinović, JU Ekonomska škola Doboj
- "Parking senzor", Ilija Mitrović, JU Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina
- "Igra Leptira", Irena Čivčija i Marijana Đekić, JU Tehnološka škola Banja Luka
- "Drvo kao izvor života", Sara Kolarić i Aleksandar Kovačević, JU Tehnološka škola Banja Luka
- "Grafika Zimska idila" i "Raspoloženje", Bojana Milivojac, JU Tehnološka škola Banja Luka
- "Likovno grafičko rješenje vitraža", Anastazija Petrić, JU Tehnološka škola Banja Luka
Bronzane plakete:
- "Naslovnica časopisa", Slobodanka Jokić, JU Politehnička škola Banja Luka
- "Prezentacija Ispitivanje mosta", Una Novaković i Matija Kurjak, JU Građevinska škola Banja Luka
- "Od Ejde Bajron do vještačke inteligencije" Maja Zečević i Sanja Božanović, JU Ekonomska škola Doboj
- "Poluautomatska friteza za pomfrit", Nikola Žmarić i Lazar Radović, JU Elektrotehnička škola Banja Luka
- "Model pametne kuće", Mirko Keča, Lazar Radović i Mladen Mikanović, JU ETŠ "Nikola Tesla" Banja Luka
- "Arduino ultrazvučni radar", Gavrilo Župljanin, Darko Tepić i Nikola Marković, JU ETŠ "Nikola Tesla" Banja Luka
- "Mrtva priroda" Slobodanka Ličanin, JU Tehnološka škola Banja Luka
- "Bundeve" Ivana Đurić, JU Tehnološka škola Banja Luka
PRIZNANjA ZA OSNOVNE ŠKOLE
Najbolja osnovna škola - Automatika:
- JU Osnovna škola "Branko Ćopić", Prijedor
Najbolja osnovna škola - Iformatika:
- JU Osnovna škola "Sveti Sava", Novi Grad
Najbolja osnovna škola - Ostale teme:
- JU Osnovna škola "Aleksa Šantić" Banja Luka
Najbolji mentor:
- Zoran Beben, OŠ "Branko Ćopić", Prijedor
- Bojan Grbić, OŠ "Petar Kočić", Prijedor
- Gordana Vujanović, OŠ "Sveti Sava", Novi Grad
- Ljiljana Parić, OŠ "Ivo Andrić", Banja Luka
Najbolji učenički rad sa zlatnom plaketom - automatika:
- "Generatorski sistem sa dijelom povratne snage", Lazar Radivojac, Danilo Tomičić i Đorđe Baltić, JU Osnovna škola "Branko Ćopić" Prijedor, mentor Zoran Beben
Najbolji učenički rad sa zlatnom plaketom - informatika:
- "J.A.R.V.I.S. (JUST A RATHER VERY INTELLIGENT SYSTEM)", Miloš Boloban, Luka Timarac i Georgije Tatić, JU Osnovna škola "Branko Ćopić" Banja Luka, mentori Nataša Gelić i Mladen Marković
Najbolji učenički rad sa zlatnom plaketom - film:
- "NAŠ GRAD", Slobodan Drljača, JU Osnovna škola "Ivo Andrić" Banja Luka, mentor Gordana Vujanović
Najbolji učenički rad sa zlatnom plaketom - likovni radovi:
- "Likovni rad Zima", Nikola Miličević, JU Osnovna škola "Aleksa Šantić", Banja Luka
Zlatne plakete:
- "Kulturno-umjetnički scenarij o Petru Kočiću" i "Iza horizonta", Nikša Dekić, JU OŠ "Ivo Andrić", Banja Luka
- "Svetosavska zvona", Teodora Vukojević, Tara Crnčević i Sara Bojanić, JU Osnovna škola "Petar Kočić" Prijedor
- "Rampa za vozila", Grbić Emilija i Mijatović Dimitrije, JU Osnovna škola "Petar Kočić" Prijedor
- "Rampa za pružni prelaz", Filip Bataz i Vesna Bataz, JU OŠ "Sveti Sava" Novi Grad
- "Sigurnost na internetu", Anastazija Janjetović, JU OŠ "Sveti Sava" Novi Grad
- "Mašina za obradu šperploče (cirkular i bušilica)", Đorđe Rožić, Jovan Ljubojević i Saša Rokvić, JU Osnovna škola "Aleksa Šantić", Banja Luka
- "Organizator kablova", Mia Popović, JU Osnovna škola "Aleksa Šantić", Banja Luka
- "Moja nova kuća 2k21 - My new house 2k21", Marko Repac, OŠ "Đura Jakšić" Kać
Srebrne plakete:
- "Tema pjesme 22. april", Hana Jukić, JU OŠ "Ivo Andrić", Banja Luka
- "Rad u obliku pisma na temu 21. novembar", Anđela Zrnić, JU OŠ "Ivo Andrić", Banja Luka
- "3D modeliranje aviona", Grbić Emilija i Mijatović Dimitrije, JU Osnovna škola "Petar Kočić" Prijedor
- "Igrica Čuvarko", David Zorić, JU OŠ "Sveti Sava" Novi Grad
- "Video uređaj za prvačiće", Nikola Simić, JU Osnovna škola "Aleksa Šantić", Banja Luka
- "Moja škola", Nikolina Malušić, JU Osnovna škola "Aleksa Šantić", Banja Luka
- "BBC Microbit / Pametna učionica", Filip Kremenović, Aleksa Petković i Lazar Malić, JU OŠ "Branko Ćopić" Banja Luka
- "Pretvarač električne energije uz pomoć magneta", Luka Ličanin i Aleksandar Mudrinić, JU OŠ "Branko Ćopić" Prijedor
- "Izračunavanje temperature i brzine kretanja robota", Relja Tubić, Lazar Čubrilo i Miloš Ignjatić, JU OŠ "Branko Ćopić" Prijedor
- "Animirani digitalni filmić - prenosilac Covid 19", Jovan Pantić, Milica Trivunović i Jelisaveta Dukić, OŠ "Đura Jakšić" Kać
Bronzane plakete:
- "Regulator buke - inovativna ideja; 'zvuk', 'zvuk, buka i zaštita od buke'", Brkić Minja, Filip Maksimović, Milica Borković, JU Osnovna škola "Vasa Čubrilović", Gradiška
- "22. april - dan grada Banjaluke", Teodora Čičković, JU OŠ "Ivo Andrić", Banja Luka
- "Pkretni most", David Cunjak, Luka Komosar i Luka Surtov, JU OŠ "Branko Ćopić" Prijedor
- "Ekologija i njene grane" Aleksandra Kovačević i Helena Dukić, JU OŠ "Branko Radičević" Banja Luka.
- "Lego parking", Marija Čavić i Anja Kovrlija, JU Osnovna škola "Petar Kočić" Prijedor.
Specijalne diplome:
- Svim učesnicima 23. Međunarodne izložbe "INOST MLADIH 2021"
|