Održan 8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem "Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja" PDF Štampa El. pošta
sreda, 04 januar 2023 08:48

Na 8. naučno-stručnom skupu sa međunarodnim učešćem „TEHNOLOŠKE INOVACIJE – GENERATOR PRIVREDNOG RAZVOJA“, održanom 23. decembra 2022. godine u Banja Luci, od prijavljenih 20 radova na skupu u Privrednoj komori RS predstavljeno je 10 radova.

Pokrovitelj naučno-stručnog skupa bilo je Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske, čiji je predstavnik Čedomir Oljača prisustvovao skupu.

Učesnike je pozdravio i skup otvorio Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore RS, koji je istakao značaj skupa za ostvarivanje kontakata između akademske zajednice, kao nosioca NI rada, privrede i inovatora, te neophodnosti potrebne podrške za ovakvu i slične aktivnosti, koju pruža Privredna komora RS a koju bi trebalo znatnije pružiti i druge nadležne institucije.

Milovan Bajić, predsjednik Saveza inovatora RS - Organizator skupa, pozvao je prisutne da se minutom ćutanja oda počast preminulim inovatorima-članovima Saveza inovatora RS i to:
  • prof. dr Đudurović Milanu (naučni istraživač, inovator, popularizator nauke, naučnih istraživanja i inovatorstva, predsjednik Skupštine SIN RS, predsjednik žirija, komisija za inovacije i dr.),
  • Ninković Risti (aktivisti i popularizatoru inovatorstva i nauke), i
  • dr Boroja Mitru (naučnom istraživaču, inovatoru i popularizatoru nauke, naučnih istraživanja i inovatorstva).

Naveo je poteškoće sa kojima se suočavao Savez sa realizacijom skupa kao i realizacijom ostalih aktivnosti, ističuću potrebu za većim razumjevanjem, neophodnim obimom i blagovremenošću podrške nadležnih institucija.

Učesnici skupa su veoma uspješno prezentovali svoje radove ističući značaj, potrebu i očekivanja za značajnijom podrškom institucija, privrede i infrastrukture za inovcije n. istraživačima, inovatorima, Savezu i udruženjima inovatora za primjenu i komercijalizaciju novih saznanja i inovativnih rješenja u privredi.

Ostvaren je cilj naučno–stručnog skupa da okupi eksperte i druge kompetentne ličnosti iz institucija, privrede i organizacija, radi razmjene informacija, iskustava i stavova u primjeni inovacija, da se razmjene iskustva iz razvoja nacionalnih inovacionih sistema susjednih i drugih zemalja, te sagledane mogućnosti primjene pozitivnih rješenja u Republici Srpskoj i BiH, a iste predlože nadležnim institucijama.

Prezentovani radovi biće objavljeni u Zborniku radova i Biltenu radova, a učesnicima će se dodjeliti certifikati.

Prijavljeni radovi (20) su iz sledećih tematskih oblasti:
  • 1. Inovacije u proizvodnji (5)
  • 2. Inovacije u informativnim tehnologijama (1)
  • 3. Tehnološke inovacije i ekologija (8)
  • 4. Obrazovanje i tehnološke inovacije (4)
  • 5. Ekonomski efekti inovacija (1)
  • 6. Zaštita intelektualne svojine (1)

8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem 'Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja' 8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem 'Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja' 8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem 'Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja' 8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem 'Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja' 8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem 'Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja' 8. Naučno-stručni skup sa međunarodnim učešćem 'Tehnološke inovacije - generator privrednog razvoja'