Obilježavanje 163. godišnjice rođenja Nikole Tesle PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 11 jul 2016 14:07

Savez Savez inovatora Republike Srpske i Udruženje inovatora grada Banja Luka tradicionalno su obilježili 10. jul, rođendan velikog srpskog naučnika Nikole Tesle i to obavljanjem parastosa Tesli u Sabornom hramu Hrista Spasitelja, polaganjem vijenaca pored biste Tesle kod zgrade Elektrokrajine Banja Luka, uz prigodan kuturno-umjetnički program i dodijelu priznanja zaslužnim pojedincima i organizacijama.

Voditelj programa Draško Ratković je nadahnuto pročitao besjedu o Nikoli Tesli i Zmajeve stihove posvjećene Tesli pri njegovom dolasku u Beograd.

Kamerni duo Aleksandra Pereula (violina) i Sandra Santrač (gitara), nastavnice Muzičke škole "Vlado Milošević" Banja Luka, izvele su dvije muzičke numere: "Tamo daleko", "Kreće se lađa Francuska", koje prisutne nisu ostavile ravnodušnim.

Manifestacija je organizovana u saradnji sa Elektrokrajinom Banja Luka i Savezom radio-amatera Republike Srpske i Radio-klubom "Nikola Tesla" E74BYZ iz Banja Luke.

Zahvalnice za poseban doprinos razvoju inovatorstva i preduzetništva u Republici Srpskoj a povodom obilježavanja jubileja 21. Međunarodne izložbe ideja, inovacija i stvaralaštva „Inost mladih 2019" dodjeljene su:
  • Auto moto društvo Krajina
  • Centar za motorna vozila Banja Luka

Za učešće inovatora iz Republike Srpske, koje je organizovao Savez inovatora RS, na Moskovskom salonu "Arhimed" 2019.dodjeljene su 2 zlatne i 2 srebrne medalje i pehar kao specijalna nagrada za sveukupni nastup - Savezu inovatora RS. Medalje su dodjeljene:
  • zlatna medalja za eksponat - "VEmusic", Autori: Đorđe Joldžić, Igor Račić, Leon Kosić, Danilo Jovanić - Gimnazija Banja Luka
  • srebrna medalja za eksponat - "PAMETNI PARKING", Autori: Rastko Zeljković, Dragan Ivanović i Danilo Vuković - Gimnazija Banja Luka
  • srebrna medalja za eksponat - "PRIMJENA PAMETNIH INSTALACIJA NA JEDNO SEOSKO DOMAĆINSTVO", Autori: Nemanja Grbić, Stefan Milojica i Aleksandar Poparić, Elektrotehnička škola Prijedor,

Ranije su preuzete 2 medalje sa Moskovskog salona "Arhimed" 2019 i to:
  • zlatna medalja za eksponat - "SOLARNA SUŠARA", Autori: Dragiša Pakuševski, Ognjen Živković, Radoslav Vukić, Žarko Živanić i Mihael Marinković - Centar srednjih škola "IVO ANDRIĆ" Prnjavor
  • srebrna medalja za eksponat - "SMART CLOCK". Autor: Aleksandar Spasojević, Tehnička škola “MIHAJLO PUPIN" Bijeljina.

Obilježavanje 163. godišnjice rođenja velikana Nikole Tesle Obilježavanje 163. godišnjice rođenja velikana Nikole Tesle Obilježavanje 163. godišnjice rođenja velikana Nikole Tesle Obilježavanje 163. godišnjice rođenja velikana Nikole Tesle Obilježavanje 163. godišnjice rođenja velikana Nikole Tesle Obilježavanje 163. godišnjice rođenja velikana Nikole Tesle