TESLA FEST 2018. PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 18 oktobar 2018 23:45

U Novom Sadu od 12. do 15. oktobra održan je Međunarodni festival inovacija, znanja i stvaralaštva TESLA FEST 2018.

Više od 120 izlagača pronalazača, mladih talenata, istraživača, škola, instituta, fakulteta i preduzetnika iz zemlje i inostranstva (oko 10 zemalja), saoko 400 inovacija, pronalazaka i radova, učestvovalo je u ovogodišnjem Tesla festu.

U okviru "Teslafesta" održano je i takmičenje - smotra tehničkog stvaralaštva pod nazivom "Inovacioni potencijali mladih".

Održana je i Međunarodna konferencija o inovacijama i intelektualnoj svojini pod pokroviteljstvom Svjetske organizacije za intelektualnu svojinu (WIPO).

"Teslafest" je organizovao Savez pronalazača Vojvodine, a tokom tridecenije manifestacija je prerasla u značajan privredni, naučni i kulturnidogađaj u zemlji i regionu, koja afirmiše inovacije, pronalazaštvo i intelektualnu svojinu kao važan faktor ekonomskog i tehnološkog razvoja.

Savez inovatora RS je uspješno učestvovao sa 19 eksponata koje su predstavili učenici (41 učenik) 6 srednjih škola s mentorima (6 mentora) i predstavnici Saveza (3 predstavnika). Međunarodni žiri je ocjenio da su radovi učenika iz informatike i automatike izuzetno kvalitetni, kao i ostali radovi, tako da je ukupno dodjeljeno 10 plaketa i 14 I i II nagrada.

Sponzor našeg učešća na festivalu TESLA FEST 2018 bila je kompanija PROINTER Banja Luka.

Detaljni rezultati i spisak nagrađenih eksponata - radova i njihovih autora:

R.b. Naziv škole - ostalih 3latna
Srebrna
Bronzana
I nagrada II nagrada Ostala priznanja
1. Gimnazija Banja Luka 1 2 3
2. Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina 1 2 Priznanje od Portugalija
3. Elektrotehnička škola Prijedor 1 1 1 Priznanje od Indije
4. Tahnološka škola Banja Luka 1 1 2
5. SŠC "Ivo Andrić" Prnjavor 1 1
6. Gimnazija Mrkonjić Grad 1 1
7. Savez inovatora RS 1 1 2 Priznanje od Portugalije
UKUPNO 24: 4 4 2 8 6

A. Savez inovatora RS:
  • ROTACIONI MOTOR KKROMUS-PRP tip MILAN 2003 i 2004 dupleks, Prof.dr. Milan Đudurović, Prijedor (ZLATNA p.)
  • PROPUSNI MIKSER, Jože Benković, Banja Luka (SREBRNA p)
  • MOBILNI PISOAR, Bojan Janjić, Prijedor (BRONZANA p.)
  • ŠTIPALjKA ZA KIŠOBRAN, Ranko Komlenac, Banja Luka (BRONZANA p.)

B. Srednje škole iz RS (I-nagrada) i (II-nagrada):
  • SOLARNA SUŠARA, Dragiša Pakuševski, Ognjen Živković, Radoslav Vukić, Žarko Živanić i Mihael Marinković - CSŠ "Ivo Andrić" Prnjavor (I naj rad)
  • ROBOTSKA RUKA, Aleksadar Spasojević, Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina (I). p.
  • SMART CLOCK, Aleksadar Spasojević, Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina(I naj rad )
  • MAGIČNI KLAVIR, Omer Salkanović, Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina (I)
  • ULTRAZVUČNI MJERAČ VISINE, Gavranović Ognjen i Hrvaćanin Miroslav, Elektrotehnička škola Prijedor (I)
  • UPRAVLjANjE HLAĐENjEM TRANSFORMATORA, Igor Radić i Vedran Bosančić, Elektrotehnička škola Prijedor (II)
  • CRNOBIJELA ŠUMA 2, CRNOBIJELA ŠUMA 4, Danka Košćo, Tehnološka škola Banja Luka (II)
  • CRNOBIJELA ŠUMA U BOJI 1, CRNOBIJELA ŠUMA U BOJI 3, Nikolina Dronjak i Danka Košćo, Tehnološka škola Banja Luka (II).
  • KALENDAR - PIŠI BRIŠI (zidni), Danijela Gligorić i Adrijana Romanjski, Tehnološka škola Banja Luka (I)
  • VEmusic, Đorđe Joldžić, Igor Račić, Leon Kosić, Danilo Jovanić, Gimnazija Banja Luka (I)
  • Mail2go, Ana Zrnić i Sofija Rodić, Gimnazija Banja Luka (II)
  • 1
  • PAMETNI PARKING, Rastko Zeljković, Dragan Ivanović i Danilo Vuković, Gimnazija Banja Luka (I)
  • BRZIRECEPTI, Đorđe Ristić i Lazar Tučić, Gimnazija Banja Luka (II)
  • VPL Scan, Jovan Stoiljković, Lazar Tučić, Đorđe Ristić, Gimnazija Banja Luka (II)
  • RealChem3D, Dejan Mandić, Filip Kostić, Ivana Perić, Milan Mandić, Gimnazija Mrkonjić Grad (I)

V. MENTORI - posebna priznanja:
  • Ilija Golić, CSŠ "Ivo Andrić" Prnjavor
  • Makrin Živa, Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina
  • Nenad Vukota, Elektrotehnička škola Prijedor
  • Goran Knežević, Elektrotehnička škola Prijedor
  • Slobodan Rašić, Tehnološka škola Banja Luka
  • Željko Grbić, Dragan Rašeta, Marina Mirković, Nikolina Ančić, Tatjana Vučić, Teodora Vujasin, Jovan Stoiljković, Mirna Katić, Željko Džafić, Aleksandar Kelečević ("Kamp mladih programera") - Gimnazija Banja Luka
  • Nataša Roljić, Gimnazija Mrkonjić Grad

ŠKOLE (rangirane po ovom redosljedu):
  • 1. Gimnazija Banja Luka (zlatna p.)
  • 2. Tehnička škola "Mihajlo Pupin" Bijeljina (zlatna p.)
  • 3. Elektrotehnička škola Prijedor (zlatna p.)
  • 4. Tehnološka škola Banja Luka (srebrna p.)
  • 5. CSŠ "Ivo Andrić" Prnjavor (srebrna p.)
  • 6. Gimnazija Mrkonjić Grad (srebrna p.)

U toku dvodnevnog učešća na festivalu izvršene su posjete, većine učesnika, Petrovaradinu i Narodnom muzeju Beograd, koje su na posjetioce ostavile poseban i nezaboravan utisak.

TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018.

TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018. TESLA FEST 2018.