''INOVATOR 2014'' – RATKO VASIĆ PDF Štampa El. pošta
sreda, 29 april 2015 10:14

Na 17. Međunarodnoj izložbi ideja, inovacija i stvaralaštva "INOST MLADIH 2015" priznanje "INOVATOR 2014" dodjeljeno je Ratku Vasiću, inovatoru iz Gradiške. Priznanje je uručio predsjednik Saveza inovatora RS mr Milovan Bajić. Nagrađen je za vlastite inovacije i izuzetan doprinos razvoju inovatorstva u Republici Srpskoj.

Ratko Vasić je rođen 18.02.1975. u Travniku, po struci je tehničar finalne obrade drveta. Jedan je najzaslužnijih za osnivanje i uspješan rad Udruženja inovatora Gradiške u kojem vrši funkciju sekretara i zamjenika predsjednika udruženja. Direktor i vlasnik je preduzeća za razvoj poslovanja "RAB&Co" Gradiška.

Autor je oko 10 inovacija koje su prijavljene za patentnu zaštitu (a neke su i dobile patentno rješenje) i nalaze se u fazi izrade prototipa i razvoja u proizvod. A to su: Kutija za cigarete sa integrisanom šibicom, Kosi noktorez, Naizmjenična poluga sa specijalnim adapterima, Građevinski blok za zidanje sa spremnikom za termoizolaciju, Hidraulički ležeći policajac, Betonski poklopac za cestovne slivnike, Štitgum, Električni usisivač zraka za vc školjku, Mašina za šišanje sa usisnim nastavkom“ i Univerzalne stope.

Za iste je pri izlaganju na izložbama i sajmovima dobio 7 međunarodnih priznanja.

Koautor je i koordinator projekta "Abeceda inovatorstva" koji je integrisan u projekat Saveza inovatora RS "Inovatorstvo i preduzetništvo mladih". Aktivni je učesnik i organizator učešća na seminarima, predavanjima, naučno-stručnim skupovima i sl. Posebno aktivno je radio na formiranju i prijavi timova iz Gradiške za "Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju". Pohađao takmičarske treninge, seminare o zaštiti intelektualnog vlasništva, Preduzetničku akademiju na Banja Luka koledžu i dr.