Treći Festival nauke i tehnologije Republike Srpske PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 14 novembar 2013 21:53
Ministar nauke i tehnologije Republike Srpske Jasmin Komić otvorio je u Banjoj Luci treći Festival nauke, koji se organizuje s ciljem promocije naučnog rada, kao i mladih istraživača i inovatora. Festival je realizovan je 6. i 7.11.2013. godine u Banskom dvoru.

Ministar je ukazao na potrebu stalnog potenciranja značaja nauke u javnom mnjenju, jer je ona, kako je istakao, jedan od osnovnih pokretača razvoja, a znanje jedan od najvažnijih strateških resursa. Prema njegovim riječima, ukoliko se uz pomoć Vlade Srpske spoji ono što se kroz znanje dobija iz akademske zajednice i ono što je potrebno poslovnoj zajednici, doći će do komercijalizacije znanja, što podrazumijeva i nova radna mjesta, veću kompetitivnost privrede i nove razvojne tokove.

On je podsjetio da je rezultat tih nastojanja i elektromobil koji je nedavno promovisan.

U organizaciji ovogodišnjeg festivala učestvovali su Centar za promociju nauke, Institut "Mihajlo Pupin" i Društvo fizičara iz Beograda, Elektrotehnički fakultet beogradskog Univerziteta i Beogradska astronomska opservatorija, te oba javna univerziteta u Republici Srpskoj, Univerzitet "Slobomir", Savez inovatora Republike Srpske i Inovacioni centar Banjaluka.

Savez inovatora je predstavio sljedeće eksponate: Dekorativna lampa, Srđan Sladojević, Banja Luka; Poliamidni nosač LCD televizora, Goran Davidović, Laktaši; .Globus, Igor Tomić, Bijeljina; Uređaj za mjerenje broja posjetilaca, Inovatorska sekcija Elektrotehničke škole Prijedor; Intimna rasvjeta sa led diodama i akustičnim prekidčem , Inovatorska sekcija Elektrotehničke škole Prijedor; Zvučno pojačalo za gitaru i Eko-robot, Inovatorska sekcija Elektrotehničke škole Prijedor.

U Kulturnom centru Banski dvor posebno interesovanje mnogobronih posjetilaca (pretežno učenika osnovnih i srednjih škola) , između ostalih esponata izazvali su:, mobilni planetarijum Centra za promociju nauke iz Beograda, robot "Nao" Instituta "Mihajlo Pupin", mobilni demonstracioni uređaj za prikupljanje i prečišćavanje radnih sredstava i vakumiranje rashladnog sistema Mašinskog fakulteta iz Banja Luke, dekorativna lampa,eko-robot i zvučno pojačalo za gitaru Saveza inovatora Republike Srpske.

Na festivalu je organizovana i serija predavanja za novinare o naučnom novinarstvu, medijskim zabludama o nauci, kao i naučno popularna predavanja.

Trećeg dana festivala, održana je svečana akademija sa izuzetnim muzičkim i dramskim prilozima, pri čemu je prisutne posebno oduševio prosljavljeni makedonski gitarista Vlatko Stefanovski. Na akademiji su nagrađeni najbolji studenti prvog, drugog i trećeg ciklusa studija, najbolji naučni časopis i najbolja naučna knjiga, te naučno-istraživačka organizacija koja je dala najveći doprinos u prethodnoj godini.

Treći Festival nauke i tehnologije Republike Srpske Treći Festival nauke i tehnologije Republike Srpske Treći Festival nauke i tehnologije Republike Srpske